SZEG ARCHITECTS

Az Asztalosműhely

     Breuer Marcell, Kaesz Gyula, Csornai-Kovács Géza, Radnai Zoltán, Hupek Rudolf, Kozák István, Király József, Kosaras György
       ASZTALOSMŰHELY, a fogalom ami összeköti a fenti személyeket. Az asztalosműhely, a műhely, ami nem mű hely , hanem egy IGAZI HELY. Egykor egy olyan hely volt ez, ahol az inas reggel 7 kor kezdett és este 7 kor tért haza. A levegőben főzött enyv, politúr, faforgács és dohányfüst fanyar illata keveredett. Köszörűhang, kalapálás, gyalusurranás, orsó és szorítók megfeszített sikkantása jelezte, hogy telik az értékes idő... .
     Reggel hólapátolással kezdtünk, este forgácslapátolással végeztünk. A kettő között volt a varázslat, a titok, a "semmiből" a valami születése. A teherautóról beszekereztük a műveletlen  deszkát az udvarba, fenyőt, tölgyet, bükköt, - diófát. Szabtunk, vágtunk, daraboltunk, kanyarítottunk hosszra, keresztbe. Gyalultunk derékszögbe méretre, rontottunk 100 meg 100 darabot (nem derékszög, nem méret..., kereszt..). Szidtuk magunkat, a szerszámot, egymást, a Mestert. Javítottunk fémet, fát, egymást.., a mondatainkat, magunkat. Dicsértük az anyagot, a szerszámot, egymást, s ha végre sikerült,  az Istent. 
        A fizetség?... Kézfogás, hátbaverés, mosoly, diáklányoktól 2 puszi a konyhaajtókért, s havi 7000 Ft ösztöndíj inasként. Az öregek tanítottak a fiatalok dolgoztak.
        Mára változott minden. Dicsérjük egymást, az Istent...,  a feddések elmaradnak az anyag és a szerszám öregszik. Az egykor szívós, rugalmas, műveletlen deszkák megpihentek, nemesedtek. Keressük, hol adható a dicséret, a bíztatás a következő nemzedéknek, hol a fiatal "éles szerszám". Örülünk, ha kapunk mi is  cserébe a már sokszor nem derékszögért és nem méretért.... A szerkezet (az ember) patinásodik, az anyag (a szív és lélek) nemesül, a szerszám (a kéz, a szem) kopik. A  hardver (az agy) elavul, lassul, .... az idő gyorsul...
     Már lapszabászon dolgozunk... Lézer a derékszög , sms a méret. A fa, bútorlap lett, a szín szám, a rajzolat márka.  Hátbaverés van, puszi nincs. Pénz van, dícséret, vagy hála kevesebb. 1 köbméter gyalult tölgy lassan autó árában. A fiatalok tanítanak, az öregek dolgoznak. 
     Az asztalosműhely az élet iskolája lett, az első sorok mesterei pedig példaképek, ideák, akik olyan szakmai és pedagógiai munkát végeztek, melyben a hivatás ugyanúgy jelen volt, mint az ember. Kezük munkája, csírája a jövő alkotóinak. Talán valamikor a lázadó nemzedék is felfedezi, hogy a tárgy nem csak önmagáért s a gyártóért való, hanem szolgál. Szolgál, mint mi. 


Breuer Marcell (1902-1981) asztalos, építész, tanár, Bauhaus 1920-1928



Breuer diákkorában tervezett széke 1922


Kaesz Gyula (1897-1967) építész, belsőépítész, grafikus, tanár fotelje 1960-as évek táján


Király József (1930-2013) belsőépítész, asztalos, tanár műhelyrajza 1990-es években


Király József és Kosaras György a MOME asztalosműhelyében


Egy lázadó járomban a MOMÉ-n 2000-ben


J&J Kohn No.715 bükk kárpitozott támlásszék felmérése 2001-ben a MOMÉ-n


J&J Kohn No.715 bükk kárpitozott támlásszék átalakulása


J&J Kohn No.715 számú szék ami már nem az

(Feladat: Székátírás. Konzulensek: Ferencz István DLA, Félegyházi András építészek)


Bazsó Ferenc építész, belsőépítész, asztalos, tanár széke Magyar Formatervezési Díj 2003


A Budapesti Metropolitan Egyetem diákjainak ülőkéi az egyetem műhelyében 2013


A Budapesti Metropolitan Egyetem egykori műhelye 2014-ben
(ahol egy lázadó is tanított)

http://mno.hu/grund/ujra-itthon-breuer-marcell-a-butortervezes-forradalmara-1378083
http://artportal.hu/lexikon/muveszek/kaesz-gyula-116
http://meonline.hu/archivum/in-memoriam-kiraly-jozsef/
http://www.fataj.hu/2015/11/242/201511242_Kosaras-Gyorgy.php
http://nava.hu/id/753862/

Ajánlott irodalom: 
Kaesz Gyula:                    Ismerjük meg a bútorstílusokat
Vadas József:                   A székkirály
Csornai-Kovács Géza:     Az intarziakészítés műhelytitkai


Szilágyi Szabolcs építész, asztalos, tanár 2017. 01. 24.

1 megjegyzés: