SZEG ARCHITECTS

„Papírlépcső” a Budai várban

2016-os kivitelezési munkánk volt, egy 3 szintet átfogó gipszkarton-beton szerkezetű lépcső, amit tölgyfa burkolattal és korláttal szelídítettünk a házhoz és a használókhoz, egy igen szűkös középkori , később barokk stílusban átépített keretes beépítésű házban.

A mag szerkezet egy 5 cm vastag gipszkarton-vasbeton héjszerkezetű húzott karú lépcső volt. Erre építettünk rá, 3 szintet átfogóan 15 mázsa  tölgy járólapot, fogódzót, burkolatot és szegélylécet.
A teljes anyagmennyiség, szerszám- és asztalos arzenál természetesen egy 60 cm széles 180 cm magas dongaboltozatos cirka 400 éves ajtónyíláson keresztül "került" be kürtőszerű térbe.
 (Tojáspatkolás precizitását és időigényét  követelte tőlünk a szerkezet) 
A középkori épület lépcsőházának adottságai és a kényelmes kapaszkodás feltételei egyedi lépcsőfokok gyártását eredményezték. Minden lépés egy külön "kaptafa". A száraz  összeépítés után, a szétszedés, felületkezelés és "újraépítés" következett.

A teljes lépcső elkészítése 850 óra volt .

Lényeges volt a teljes szerkezet egyenletes terhelése és az eleve erősített sarokpontok kihasználása a korlátépítés során.

Építészeknek, belsőépítészeknek és asztalosoknak : Intenzív használatú magánlépcső, vagy belső mellvéd építésénél sem elég a  korlátoszlopok aljzatra való "valahogy csavarozása.."  Ugyanis a vertikáliasan és centripetálisan rohangáló lurkók, az őket üldöző apa, anya, kutya nagyi ...négyes erőteljes torziós és hajlító nyomatékot fejt ki az oszlopok tövére, melynek eredménye képpen, az új oszlop az új födém szélével együtt szakad le az 1.-2.-3. emeletről + a tetőtérből az orsótér aljába (-ahol a 2 hete kicsomagolatlan méregdrága tv- ónyx szökőkút, vagy Philippe Starck tervezte arany kalasnyikovlámpa és hangulata várja a fenti együttest.

Tehát: megoldás: A tartószerkezet magját,  vagy terhelhető részét megtámadva (padló- és mennyezet hűtést-fűtést, betonvasat, vezetékeket kihagyva) foggyökér szerűen acélcsapokkal való betüskézése-, mozgás és hézagmentes beragasztása az egyszeri fa oszlopnak. (vegyi dübel- tőcsvar ragasztó a fenntarthatóság jegyében)

Mi „papírból” sztirolhabból modelleztük meg az első korlátokat és oszlopokat Víg Balázs barátommal és kollégámmal.

Az 1:1-es modellezés ergonómiai szempontból lényeges egy ilyen meredek lépcsőnél, s a majdani látvány sem mellékes.

A munka oroszlánrészét Víg Balázs asztalos kollégám és barátom, valamint Horinka József asztalos, faipari mérnök végezte.


Generáltervező: Patonai Dénes DLA építész
Generálkivitelezés: SLT Bau Kft.
Gipszbeton lépcső kivitelezése: Reketye Kft.

Tölgyfa lépcső burkolatok és kiegészítések tervezése és kivitelezése:

Víg Balázs, Szilágyi Szabolcs és Horinka József

  









 








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése